تبلیغات
My Perspolis - مصاحبه با علیرضا حقیقی

مصاحبه با علیرضا حقیقی

چهارشنبه 21 بهمن 1388 10:28 ق.ظ

نویسنده : ghazal rastad
ارسال شده در: مصاحبه با علیرضا حقیقی ،

مصاحبه هایی از علیرضا حقیقی

براى اولین بار بود كه بازوبند كاپیتانى پرسپولیس را بر بازو بستى. چه احساسى داشتى؟

به هر حال براى هر بازیكن بخصوص یك بازیكن كم سن وسال چنین اتفاقى بسیار خوشایند است. كار راحتى نیست بتوانى كاپیتان یك تیم بزرگ شوى.

آن هم در سن و سال جوانى كاپیتانى این تیم در ۲۰ سالگى افتخار بزرگى براى من بود.

اصلاً انتظارش را داشتى كاپیتان پرسپولیس شوى؟

به هرحال ۱۰ سالى است كه عضو پرسپولیس هستم و مدت زمان كمى هم نیست. البته نمى گویم كاپیتان شدن برایم مهم نبود اما حاضر نبودم به خاطرش دست به انجام هر كارى بزنم.

خوشبختانه آقاى خوردبین در دوبى به من اعلام كردند كه مى توانم بازوبند را بر بازو ببندم و من هم تمام سعى و تلاشم را كردم كه از عهده این كار برآیم.

فكر نمى كنى مسئولیت آن كمى سنگین باشد؟

صد در صد همین طور است. قطعاً وقتى بازوبند را بستم احساس كردم مسئولیتم سنگین تر شده. ضمن اینكه شرح وظایف در داخل زمین نیز تغییر مى كند. به عنوان یك كاپیتان مجبورم در زمین با سایر نفرات صحبت كنم وبه وعى مدیریت داخل زمین را برعهده بگیرم. مى دانم چه قدر مسئولیت یك كاپیتان در زمین زیاد و سنگین است.

 

وقتى تیم به امارات رفت خیلى ها اردوى دوبى را براى پرسپولیس مناسب ندیدند. حالا شما كه در آن جا حضور داشتید شرایط تیم را چه طور ارزیابى كردید؟

من به افراد دیگر كارى ندارم. نمى دانم بازیكنان دیگر در این مورد چه مى گویند اما من اردوى دوبى را یك اردوى خوب ومناسب براى پرسپولیس دیدم. اول اینكه این تورنمنت بین المللى بود و حضور در این تورنمنت شرایط بسیار خوبى را برایمان فراهم كرد. ضمن اینكه ما قبل از شروع فصل فقط یك بازى تداركاتى مقابل پیكان برگزار كردیم. به همین خاطر سخت به انجام بازیهاى تداركاتى نیاز داشتیم. به نظرم فشار خوبى به تیم وارد شد و بچه ها توانستند با هم هماهنگ تر شوند و كادر فنى هم شناخت بیشترى از مهره هاى خود پیدا كردند.

 

اما ظاهراً فرصت چندانى در جهت رسیدن به فرم ایده آل یاهمان ریكاورى براى بازى با ذوب آهن ندارید. 
-
اتفاقاً من این طور فكر نمى كنم. ما ۳ ، ۴ روز براى ریكاورى وقت داریم و فكر مى كنم زمان مناسبى براى اینتیجه بازى را چه پیش بینى مى كنى؟
-
اول از همه باید ارائه گر بازى خوبى باشیم بعد هم باید دقت كنیم تا توپها را به هدف برسانیم. انشاء الله بازى با برد پرسپولیس تمام خواهد شد.ن كار باشد.

 

از عملكرد خودت در این بازیها رضایت دارى؟
خدا را شكر از ابتدا با انگیزه اى ۱۰ برابر در تركیب پرسپولیس ظاهر شدم و همیشه دوست داشتم براى پرسپولیس بازى كنم.
من سعى و تلاش خودم را كردم و خدا هم به من كمك كرد تا هم بهترین بازیهایم را انجام دهم و هم پدیده مسابقات شوم. كادر فنى هم از كارم راضى بود. فكر مى كنم به اهدافى كه در این مسابقات داشتم رسیده ام.

 

۲ گلى را كه مقابل النصر دریافت كردى، مورد آنالیز قرار دادى؟
 
بله، فیلم بازى را دیدم. واقعاً كارى از دستم بر نمى آمد. با آقاى عابدزاده هم در این مورد صحبت كردم. او هم معتقد بود كه نمى توانستم روى آن كار خاصى انجام دهم.

 

ظر عابدزاده در مورد عملكردت چه بود؟
خدا را شكر او هم راضى بود. فكر مى كنم، هم خودم را روسفید كردم، هم عابدزاده را.

 

پیش بینى تو از بازى با ذوب آهن چیست؟
 
ذوب آهن با تمام انگیزه اش به میدان مى آید و ما هم باید با همان انگیزه مقابلش قرار بگیریم. براى اینكه از كورس قهرمانى عقب نمانیم باید حتماً ذوب آهن را شكست دهیم.

 

 

فكر مى كنى در این بازى بتوانى در تركیب اصلى قراربگیرى؟
نمى دانم. همه چیز اول در دست خداست بعد هم به نظر كادر فنى بستگى دارد. من سعى و تلاش خودم را مى كنم تا نظر سرمربى تیم را به این كار جلب نمایم.

 

نتیجه بازى را چه پیش بینى مى كنى؟
اول از همه باید ارائه گر بازى خوبى باشیم بعد هم باید دقت كنیم تا توپها را به هدف برسانیم. انشاء الله بازى با برد پرسپولیس تمام خواهد شد.

 

 

فکر کنم  یه مقداری قدیمی بود ولی در هر حال مصاحبه آقا علیرضا بود دیگه................................

 

 

 

 

 

سلام بایه مصاحبه ی توپ با علیرضا اومدم نظر ندین من میدونم با شما

خواب هستم. خسته از یک روز کاری، تلفنم زنگ می‌خورد، قرار است با علیرضا

حقیقی صحبت کنم.او هم یک پرسپولیسی است البته از نوع دروازه‌بانش! 10 سالی

هست که بطور حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کند.او هم خاک صحنه خورده است( البته از

نوع چمنش)، از کودکی همراه پدرش به زمین فوتبال می‌رفته و کم‌کم توانایی

بالقوه‌اش را پیدا کرده است.

چرا در فوتبال دروازه‌بانی را انتخاب کردید؟

دروازه‌بانی یک پست خطرناک و حساس است، افرادی که دروازه‌بان می‌شوند اصولا از لحاظ رفتار و اخلاق و شخصیت متفاوتند و این مساله از لحاظ علمی‌هم ثابت شده است. من ابتدا جلو زمین بازی می‌کردم اما خیلی زود به دروازه‌بانی گرایش پیدا کردم و دروازه‌بان شدم و خدا را شکر تا الان همان پست را دارم، هرچند که دروازه‌بانی پست بسیار سختی است و بیش از آنکه آسان باشد سخت و استرس‌زا است، زمانی می‌رسد که شاید بعد از گذشت بیست دقیقه یا نیم ساعت یا حتی یک نیمه موقعیت گل برای تیم حریف پیش نیاید ولی همان یک بارشرایط بسیار سختی را برای ما ایجاد می‌کند، اما اگر قلق کار و فن آن را بدست آوریم شرایط آن قدرها هم سخت و ناممکن نخواهد بود

تاحالا شده از موقعیت گل حریف بترسیدوبخواهید از موقعیت خود فرار کنید؟

اگر بگویم که تا حالا نترسیده‌ام که دروغ گفتم!اما اگر هم پیش آمده سعی کردم از آن موقعیت استقبال کنم،چون اگر از یک توپ بترسم ممکن است همان یک توپ تبدیل به گل شود و این مساله خیلی بدتر است.هر وقت توپ می‌آید به سمتم بیشتر به استقبالش می‌روم.

به بازیگری فکر کردید؟پیشنهادی داشتید؟

 

 بله، دو تا فیلم به من تا حالا پیشنهاد شده است که اولین بار دو سال پیش بود، فیلمی‌برای شبکه دو که موضوعش فوتبال بود، من حتی تا پای میز مذاکره رفتم و می‌خواستم قرارداد ببندم اما به دلیل مشغولیت کاری مجبور بودم بین بازیگری و فوتبال یکی را انتخاب کنم،به خصوص که فیلمبرداری در شمال بود و اصلا شرایط امکان نمی‌داد که هر دو کار را انجام دهم، و من بخاطر علاقه‌ای که به فوتبال داشتم بین فوتبال وبازیگری، فوتبال را انتخاب کردم.پیشنهاد دوم هم مربوط می‌شود به هفت، هشت ماه پیش که آن را هم به همین دلایل رد کردم.

محبوبیت در فوتبال بیشتر است یا در بازیگری؟

محبوبیت کلا خیلی سخت است و فرقی ندارد در فوتبال باشد یا در بازیگری، خیلی زمان و تلاش می‌خواهد تا کمی‌بین مردم محبوب شد.

دوست دارید به چه تیمی‌برای بازی دعوت شوید؟منچستر...

با چه قیمتی؟خیلی فرق نمی‌کند (می‌خندد) هر چی بیشتر بهتر..

اهل کتاب خواندن و فیلم دیدن هستید؟

فیلم زیاد می‌بینم مخصوصا ترسناک اما کتاب خیلی نمی‌خوانم.

شما پرسپولیس را انتخاب کردید یا پرسپولیس شما را؟

من به ندرت از تیم نونهالان پرسپولیس شروع کردم و الان هم به تیم بزرگسالان رسیدم ...دقیقا نمی‌دانم کدام یکی همدیگر را انتخاب کردیم ولی فکر می‌کنم هر دو با هم انتخاب کردیم.

س به تیم پرسپولیس خیلی علاقه‌مند هستید؟

من از هواداران تیم پرسپولیس بودم و فکر می‌کنم خدا به من کمک کرد تا در این تیم انتخاب شدم. اگر این تیم را دوست نداشتم نمی‌توانستم کارآمدی لازم را داشته باشم.

ورزش علاقه است یا شغل؟

 جفتش!... اگر من کارم را دوست نداشتم مطمئنا روز سوم یا چهارم انصراف می‌دادم و شغل دیگری انتخاب می‌کردم، ولی من عاشق فوتبال هستم در عین حال که برای من منبع درآمد و شغل هم محسوب می‌شود.

اگر پرسپولیس آبی یا زرد بود باز هم پرسپولیسی می‌شدید؟

بنظرم اسم پرسپولیس مهم است نه رنگش...پرسپولیس از خیلی زمان‌های پیش قرمز بوده است و همه این تیم را با این رنگ می‌شناسند، اما اسم تیم مهم است و بعد افراد این تیم، هر چند که افراد هم ماندگار نیستند و می‌روند مثل الان که ما وارث پرسپولیس هستیم و بعد از ما افراد دیگری این ارث را می‌برند. 

تا حالا از انتخاب شغلتان پشیمان شدید؟

 نه پشیمان نیستم خیلی هم راضی هستم.شغل یا هر چیزی که هست خیلی دوستش دارم و هر مسیری که لازم باشد طی می‌کنم.

می‌گویند پسر وارث حرفه پدر است، آیا در مورد انتخاب شما شغل پدرتان تاثیری داشته است؟

صد در صد. اگر پدرم من را تشویق نمی‌کرد شاید به این جا نمی‌رسیدم.

 

 

 اینم مال داربی پارساله

 

فكر می‌كنم از دربی شروع كنیم بهتر باشد، بازی كه برای پنجمین بار پیاپی مساوی شد.

بازی زیاد جالبی نبود، بخصوص نیمه اول، اما نیمه دوم وضعیت بهتر شد. هر دو تیم رو به جلو كار كردند و صاحب موقعیت شدند. در نیمه دوم موقعیت‌های گلزنی ما بیشتر از استقلال بود، اما نتوانستیم از آنها استفاده كنیم كه خوشبختانه در دقایق پایانی از روی نقطه پنالتی گل را جبران كردیم.

 

بازی در نیمه اول واقعا سرد و كسل‌كننده بود، طوری كه حضور شما و طالب‌لو اصلا احساس نشد. از دو تیمی كه بهترین‌ها را در اختیار دارند همیشه انتظار می‌رود بازی تماشاگرپسندی به نمایش بگذارند، اما هیچ وقت انتظارها برآورده نمی‌شوند، دلیل این افت فاحش چیست؟

این بازی یا بازی‌های دیگر فرق می‌كند. حضور تماشاگران دو تیم در كنار هم، حساسیتی كه وجود دارد و جوی كه در ورزشگاه حاكم می‌شود، روی بازی بازیكنان تاثیر می‌گذارد و سبب می‌شود نتوانند كارایی لازم را داشته باشند یا حتی خواسته‌های مربیان را اجرا كنند. احتیاط نمی‌كنند، اما ناخواسته ضریب اشتباهات بالامی‌رود. این موضوع در تمام دربی‌های گذشته هم وجود داشته، اما به مرور زمان با گذشت دقایقی از بازی وضعیت بهتر می‌شود.

 

 

قلعه‌نویی عقیده داشت استقلال می‌توانست پیش از گل پرسپولیس با اختلاف سه، چهار گل پیروز شود. به نظرت نتیجه عادلانه بود یا استقلال می‌توانست برنده باشد؟

موضوع این بود كه در همان دقایق تیم ما یك مدافع كم كرده و با اضافه كردن یك مهاجم كاملا جلو كشیده بود. به همین سبب در ضدحمله موقعیت‌هایی نصیب استقلال می‌شد، اما به این معنی نبود كه ما موقعیتی نداشتیم. ما هم می‌توانستیم پیروز شویم به شرط این كه از موقعیت‌ها استفاده می‌كردیم. به هرحال هر دو تیم  فقط  از  یك موقعیت خود استفاده كردند و نتیجه مساوی شد.

 

 

ظاهرا با وجود بحث‌هایی كه در مورد قضاوت داور ایرانی بود، همه از داوری محسن تركی راضی بودند.

داوری واقعا عالی‌ بود. هیچ مشكلی پیش نیامد. باید از گروه داوری، كمیته داوران و فدراسیون فوتبال كه چنین تصمیمی گرفتند، تشكر كرد. اعتماد به داور ایرانی در این بازی خیلی خوب نتیجه داد. به نظر من قضاوت آقای تركی از قضاوت تمام داوران خارجی كه شهرآوردها را قبلا سوت زدند، بهتر بود.

 

 

حضور خودت را چطور ارزیابی می‌كنی، تجربه خوبی بود؟

واقعا عالی بود. البته من در فصل گذشته و دربی‌های قبل روی نیمكت حضور داشتم، اما قرار گرفتن در دروازه‌ در این بازی حساس مقابل این همه هوادار شرایط دیگری داشت. خوشحالم كه خوشبختانه كادر فنی و تماشاگران از عملكردم رضایت داشتند و از این كه جوان‌ترین

 

پرسپولیس برای جبران فاصله با استقلال امید زیادی به 3 امتیار دربی داشت. با این تساوی فكر نمی‌كنی كار برای قهرمانی پرسپولیس دشوار شده است؟

به هر حال ما چاره‌ای نداریم جز این كه در بازی‌های آینده با امیدواری و قدرت كامل به میدان برویم، چون در فوتبال اگر امید نداشته باشی نمیتوانی ادامه بدهی و فوتبال هم با اتفاقات پیش‌بینی نشده همراه است، بنابراین ما كار خودمان را انجام می‌دهیم و حتما سعی می‌كنیم مسابقه‌های آینده را با پیروزی پشت‌سر بگذاریم تا اگر اتفاقی به سود پرسپولیس افتاد، پشیمان نشویم.دروازه‌بانی بودم كه در این مسابقه‌ درون دروازه قرار گرفتم، افتخار می‌كنم.

 

 

از دربی بگذریم، ابتدای فصل فكر می‌كردی دروازه‌بان ثابت پرسپولیس باشی؟

این سوال را تا به حال خیلی‌ها از من پرسیدند. حتی گفتند اگر فلانی مصدوم نمی‌شد الان این جایگاه را نداشتی یا اگر این اتفاق نمی‌افتاد، شاید روی نیمكت بودی، اما در جواب تمام این حرف‌ها همیشه گفتم و الان هم می‌گویم اول از همه لطف خدا بوده و بعد سعی و تلاش و انگیزه‌ای كه داشتم. زحمت آقای عابدزاده را نباید فراموش كرد. من به توانایی و انگیزه خودم در همان ابتدای فصل ایمان داشتم. در تمام تمرینات سخت و سنگین آقای عابدزاده اصلا احساس خستگی نمی‌كردم، چون می‌خواستم به هدفم برسم و اگر هیچ اتفاقی برای دروازه‌بان‌های پرسپولیس نمی‌افتاد، من با همین تلاش ادامه می‌دادم تا جای خود را پیدا كنم.

 

 

ظاهرا احمدرضا عابدزاده هم اعتقاد خاصی به علیرضا حقیقی دارد.

ایشان به من لطف دارند. عابدزاده همیشه استاد من بوده و هستند. من از عابدزاده خیلی چیزها یاد گرفتم و می‌گیرم. حقیقت این است كه از نظر فنی و روحی همیشه كمك بزرگی برای من بوده و از تمرین در كنار اسطوره فوتبال ایران به خود می‌بالم و لذت می‌برم.

 

با این حساب عابدزاده یكی از الگوهای فوتبالی شماست. به نظر خودت چقدر به زمان اوج احمدرضا عابدزاده نزدیك شدی؟

احمدرضا همیشه از كودكی الگوی من بوده است، اما نظر شخصی من این است كه فوتبال ایران یك احمدرضا عابدزاده بیشتر نداشت و نخواهد داشت. بنابراین من نمی‌‌‌توانم خودم را با او مقایسه كنم. تنها كاری كه می‌توانم بكنم این است كه تمام حرف‌هایش را با جان و دل گوش كنم تا شاید بتوانم به هدفی كه می‌خواهم نزدیك شوم.

 

 

از نظر محبوبیت چطور، تا به حال به این فكر كردی همان‌طور كه عابدزاده رویای كودكی خیلی از فوتبالیست‌های امروز بوده، تو هم روزی رویای كودكی بچه‌های امروز باشی، بچه‌هایی كه شاید فردا علیرضا حقیقی را الگو قرار بدهند.

من تا رسیدن به این جایگاه خیلی فاصله دارم. اما به نظر من محبوبیت و جا گرفتن در دل مردم در فوتبال یك اصل است كه راحت به دست نمی‌آید و خیلی فاكتور‌‌ها لازم است. آرزو دارم در فوتبال به جایی برسم آنقدر و مفید باشم یا بهتر بگویم كامل باشم تا در دل مردم جایی پیدا كنم. امیدوارم طوری بازی كنم و رفتاری داشته باشم كه این اتفاق بیفتد. من به آینده خیلی خوشبین هستم.

 

به پرسپولیس برگردیم. از ابتدای نیم فصل دوم بارها بحث نیاز پرسپولیس به دروازه‌بان مطرح بود، این ‌كه تیم در بازی‌های آسیایی با كمبود دروازه‌بان مواجه می‌شود، با این نظر موافق هستی؟

من فكر می‌كنم پرسپولیس به دروازه‌بان دیگری نیاز ندارد. اگر قرار است به خاطر مصدومیت واعظی دروازه‌بان اضافه شود باید2 دروازه‌بان جذب شود، چون احتمال مصدومیت برای من هم هست. در مجموع فكر می‌كنم من و واعظی توانایی حضور در هر سه جام را داریم و از نظر فنی مشكلی وجود ندارد.

 

 

مطرح كردن چند‌باره این موضوع بدون آن ‌كه نتیجه‌ای داشته باشد تمركز دروازه‌بان‌های پرسپولیس را به هم می‌ریزد؟

صددرصد همین‌طور است. البته اول و آخر تصمیم‌گیرنده نهایی كادر مدیریتی و فنی باشگاه ‌است، اما به نظر من در این مساله بعضی از روزنامه‌ها هم شیطنت كردند و می‌كنند، این‌كه در مواقع شكست پرسپولیس بحث جذب دروازه‌بان دوباره باز می‌شود و بعد از مدتی فراموش می‌شود، شیطنت عوامل بیرون از باشگاه است، در هر صورت ما با انگیزه زیاد كار خودمان را انجام می‌دهیم.

حضور وینگادا را چطور می‌بینی؟ با آمدن او در این مقطع حاشیه‌های پرسپولیس‌ جمع شد؟

 

ما در داخل تیم هیچ حاشیه‌ای نداشتیم، حتی می‌توانم بگویم صمیمیتی كه بین بازیكنان و كادر فنی برقرار بود از همیشه بیشتر بود. الان هم حاشیه‌‌ای وجود ندارد درباره وینگادا هم باید بگویم مربی بزرگی است و امیدوارم همه با هم بتوانیم شرایطی فراهم كنیم كه پرسپولیس در آسیا موفق شود.

چقدر به این موفقیت امیدوار هستی؟

كمتر از یك ماه دیگر اولین بازی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیاست. تمام برنامه و هدف ما این است كه با پیروزی آغاز كنیم و ابتدا برای بالا آمدن از گروه خودمان تلاش كنیم و بعد در مراحل بعد موفق شویم. مربیان هم از حریفان شناخت خوبی دارند، فیلم بازی‌های آنها را آنالیز می‌كنند و امیدواریم بتوانیم نماینده خوبی برای ایران باشیم.

ارتباط با مدافعان در حین بازی برای یك دروازه‌بان همیشه تعیین‌كننده است. از این نظر مشكلی نداری؟

 

 


وظیفه دروازه‌بان این است كه در طول جریان بازی با مدافعان هماهنگ باشد. خوشبختانه در پرسپولیس تمام مدافعان برای برقراری این رابطه هماهنگ هستند و حتی خیلی به من كمك می‌كنند.

از معدود بازیكنانی هستی كه از تیم پایه پرسپولیس به تیم بزرگسالان رسیدی و موفق بودی. توجه نكردن به تیم‌های پایه از ضعف‌های همیشگی 2 باشگاه بزرگ فوتبال ماست. مهم‌ترین كمبودهایی كه در تیم پایه وجود دارد چیست؟

 

به نظر من در تیم‌های پایه پرسپولیس استعداد‌‌های خوبی هست. بازیكنانی كه می‌توانند خیلی زود به پدیده تبدیل شوند، اما امكانات كم است و مهم‌تر از آن به آنها توجهی نمی‌شود. اگر به این بازیكنان بها داده شود و فرصت لازم در اختیارشان قرار گیرد، دیگر نیازی نیست بازیكن از بیرون جذب شود. شما تصور كنید بخش كوچكی از هزینه‌های تیم بزرگسالان برای تیم پایه خرج شود، آن وقت نتیجه خیلی با الان فرق می‌كند.

 

 

به تیم ملی چقدر فكر می‌كنی؟

خیلی زیاد، به نظر من هر فوتبالیستی كه حتی در كوچه بازی می‌كند، آرزو دارد روزی پیراهن تیم ملی كشورش را بپوشد، من هم یكی از اهداف بزرگم رسیدن به تیم ملی است. امیدوارم روزی به جایی برسم كه تكیه‌گاه تیم ملی در درون دروازه‌ باشم. آقای دایی هر وقت كه صلاح بدانند می‌توانم به این تیم كمك كنم و از هیچ تلاشی برای اثبات شایستگی‌ام دریغ نمی‌كنم.

 

 

تیم ملی كشورمان به جام جهانی صعود می‌كند؟

تیم ملی اگر مقابل كره جنوبی پیروز می‌شد، با اطمینان بیشتری می‌شد پیش‌بینی كرد، اما دو، سه بازی حساس دیگر در پیش است، فكر می‌كنم ایران می‌تواند نتایج خوبی در این مسابقه‌ها بگیرد. در نهایت پیش‌بینی من این است كه ما صددرصد به جام جهانی صعود می‌كنیم.

 

 

لژیونر شدن برای دروازه‌بان‌ها در ایران به نظر سخت‌تر از سایر پست‌هاست. نظر حقیقی به عنوان یك دروازه‌بان در این ‌باره چیست؟

مطمئن باشید این موضوع از اهداف من است. اگر هدفم این نبود، اینقدر زود فوتبال را شروع نمی‌‌كردم. به نظر من غیرممكن وجود ندارد. آدم باید همیشه فكر بزرگ و آرزوی بزرگ داشته باشد.

به فوتبال كدام كشور‌ها بیشتر علاقه داری؟

انگلیس، ایتالیا و اسپانیا در كل كشورهای صاحب سبك در فوتبال كه لیگ‌های خوبی دارند می‌توانند به پیشرفت فوتبالیست‌های ایرانی كمك كنند.

حرف پایانی علیرضا حقیقی؟

از تمام كسانی كه برای رسیدن من به اینجا زحمت كشیدند، تشكر می‌كنم و امیدوارم پاسخ مثبتی به اعتماد‌شان بدهم


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -